Walter Anderson (1885-1962) oli Tartu Ülikooli esimene rahvaluuleteaduse professor. 2019. aastal tähistas TÜ eesti ja võrdleva rahvaluule osakond professuuri avamise 100. aastapäeva ja sellega seoses korraldasime esimese loengu, mis oli pühendatud Andersonile ja tema teaduslikule pärandile. 2020. aastal järgnes teine Andersoni loeng ja edaspidi on kavas korraldada neid igal sügisel.
Lähemalt Walter Andersoni kohta loe Vikipeediast.
Eesti ja võrdleva rahvaluule osakond korraldab igal sügisel oma esimese professori Walter Andersoni nimelise loengu. Sel aastal peab seda loengut Hans-Jörg Uther.
Loeng toimub 20. novembril kell 16.15, Ülikooli 18-228.
Kokkuvõte:
Hans-Jörg Uther esitleb maailmavaateid puuetega inimestest rahvajuttudes. Puuetega inimeste kujutamine näitab selgelt rahvajuttude kahekordset väärtust. Ühest küljest kujutatakse pimedaid inimesi rahvajuttudes eeskujudena, kuid teisest küljest on nad sarnaselt teiste sotsiaalsete rühmadega avatud teravale naeruvääristamisele. Seda, kuidas jutustaja hindab puudega inimeste rolli ning milliseid usulisi ja ideoloogilisi ideid sellega seostatakse, näidatakse Euroopa rahvatraditsioonidest pärit näidete abil.
Siin on temast veidi juttu:
Kuuendat Andersoni loengut peab Göttingeni tunnustatud folklorist ja kirjandusteadlane Hans-Jörg Uther. Ta on tuntud eelkõige oma töö poolest rahvusvaheliselt kasutatava Aarne-Thompson-Utheri rahvajuttude indeksi ja Handbuch zu den „Kinder- und Hausmärchen“ der Brüder Grimmi autorina. Entstehung - mõju - tõlgendus. Ta on toimetanud ka sarja Die Märchen der Weltliteratur ja ajakirja Fabula ning on andnud olulise panuse väljaandesse Enzyklopädie des Märchens. Tema loeng Tartus seob rahvapärase narratiiviuurimise ja puudeuuringute vahel.
Lisainfo: eesti ja võrdleva rahvaluule osakond, Rika Tapper rika.tapper@ut.ee