UNESCO õppetooliga seotud inimesed

Täpsem teave allpool.

Kristin Kuutma, õppetooli juhataja, kultuuriteaduste professor

kristin.kuutma@ut.ee

Aet Annist, etnoloogia kaasprofessor

aet.annist@ut.ee

Elo-Hanna Seljamaa, eesti ja võrdleva rahvaluule kaasprofessor

elo-hanna.seljamaa@ut.ee

Siarhiej Makarevich, etnoloogia nooremteadur

siarhiej.makarevich@ut.ee

Daina Pupkeviciute, etnoloogia nooremteadur

daina.pupkeviciute@ut.ee

Christiana Sammal, kultuuriuuripärandi teadur

christiana.sammal@ut.ee

Kristiina Porila, UNESCO koostööprojektide spetsialist

kristiina.porila@ut.ee

Kristi Grünberg, projektide koordinaator

kristi.grunberg@ut.ee

Maarja Veisson, teadustöö assistent

maarja.veisson@ut.ee

Chahal Garg, uurimisprojekti liige

Vaimse kultuuripärandi rakendusuuringute  UNESCO õppetooli juhataja 
Kultuuriteaduste professor, PhD 
kristin.kuutma@ut.ee 

Image
Kristin Kuutma

Kristin Kuutma uurimistöö keskmes on pärandivaldkonna kultuuripoliitika ning kultuuripärandi ja identiteedi keerulised seosed alates pärimuspeol kõlavast regilaulust lõpetades rahvusvaheliste kokkulepete ja eluolu majandamisega turismitalus. Analüüsides kultuuripoliitika ja rahvusvaheliste suhete puutepunkte kultuuripärandi väljal, suunab ta pilgu ühiskondlikele keerdsõlmedele, kaasatuse ja välistamise juhtudele. Tähelepanu all on ka kultuuripärandi seosed rände ja keskkonna teemadega. Kristin Kuutma kuulub Tartu Ülikooli kestliku arengu tegevuskava väljatöötamise komisjoni.

Kristin Kuutma on tegelenud folkloristika ja etnoloogia historiograafiaga, mõistete kujunemisega kultuuriantropoloogias, (pärimus)kultuuriuuringute ja refleksiivse kultuurikriitikaga. Tema raamatutes on süvendatult käsitletud seto ja saami kultuurilooliste sümbolite teket ja vastuolulist representatsiooni. Ta on vaadelnud pärimuskultuuri kaasaegset väljendust folklooriliikumises ja festivalidel, osaledes ka ise ansamblites Hellero ja Leegajus. Viimaste aastate teadustöö on toimunud haridus- ja teadusministeeriumi toetatud uurimisprojekti "Kultuuripärand kui ühiskondlik-kultuuriline ressurss ja probleemne valdkond“ raames. 

Vaimse kultuuripärandi valdkonnas on Kristin Kuutma olnud tegev üle viieteistkümne aasta. Ta on esindanud Eestit UNESCO valitsustevahelises vaimse kultuuripärandi kaitse komitees, osalenud arvukatel ekspertkohtumistel ning nõustanud UNESCO vaimse kultuuripärandi sektorit, millega tal on jätkuvalt head sidemed. Ta on UNESCO Eesti rahvusliku komisjoninõukogu esimees ja kultuuriministeeriumi juures tegutseva vaimse kultuuripärandi nõukoguliige ning olnud mitme UNESCO-le esitatud vaimse kultuuripärandi taotluse koostamise juures. 


Eesti Teadusinfosüsteem

ResearchGate

LinkedIn


Valik juhendatud magistri- ja doktoritöid:

  • Caroline Haubold „The Role of Song Celebrations and Choral Societies in the Formation and Manifestation of the Baltic German Identity". Doktoritöö, juhendamisel
  • Savannah Rivka Powell „Songs Carried by Ancestors and Hidden in Archives: The Politics of Minority Identities, Gender, and UNESCO Status for the Seto of Estonia and the Ainu of Japan”. Doktoritöö, juhendamisel
  • Siarhiej Makarevič "Living Heritage as a Resource for Sustainable Livelihoods". Doktoritöö, juhendamisel
  • Alena Shisheliakina, PhD (2022) “Being a woman and being Tatar: intersectional perspectives on identity and tradition in the post-soviet context”

 

  • Triinu Arak, MA (2020) „Tartu koorimuusika maastiku inventuur 2017-2019“
  • Siarhiej Makarevič, MA (2022) „Revitalisation of Local Weaving Tradition in Hancavicy District (Belarus)“
  • Mare Mätas "Otsides Kihnu kultuuripärandi uut narratiivi". Magistritöö, juhendamisel
  • Katarina Stradner, MA (2021) „Creating a Representation: The Singing to the Accompaniment of the Gusle as a Nomination to the UNESCO Representative List of Intangible Cultural Heritage“

Valik viimaseid publikatsioone:

Kuutma, Kristin 2024. Ownership and rights: sustainable development ideals with inequalities of recognition and resource management. - Chiara Bortolotto, Ahmed Skounti (toim). At the Crossroads: Intangible Cultural Heritage and Sustainable Development. London: Routledge, 73-88. 

Kuutma, Kristin; Vaivade, Anita 2021. Political Imperatives in the Heritage Regime and the Emergent Collaborative Scenarios on the Ground: Case Studies from the Baltics. - Slovenský národopis/Slovak Ethnology, Vol 69, No 4, 519-533.

Kuutma, Kristin; Annist, Aet 2020. Home and Heritage out of Place: The Disjunction of Exile. - International Journal of Heritage Studies, Vol 26, 10, 942-954.

Kuutma, Kristin 2019. Conclusion: The Politics of Scale for Intangible Cultural Heritage - Identification, Ownership, and Representation. - Tuuli Lähdesmäki, Suzie Thomas and Yujie Zhu (toim). Politics of Scale: New Directions in Critical Heritage Studies. New York-Oxford: Berghahn, 156-170.

Kuutma, Kristin 2019. Inside the UNESCO Apparatus: from Intangible Representations to Tangible Effects. - Natsuko Akagawa, Laurajane Smith (toim). Intangible Heritage: the practices and politics of safeguarding. Routledge, Taylor&Francis Group, 68-83.

Kuutma, Kristin 2019. Kultuuripärandi võim – lahterdamisest vormistamiseni. - Riho Altnurme, Mari Mets (toim). Humanitaarteadused ja kunstid 100-aastases rahvusülikoolis. Tartu: Tartu Ülikooli kirjastus, 224-234.

Annist, Aet; Kuutma, Kristin 2018. Rahvusluse moraalne aegruum. - Vikerkaar, 1-2, 183−189.

Image
Aet Annist

Etnoloogia kaasprofessor, PhD
aet.annist@ut.ee
    

Aet Annisti tähelepanu keskmes on ilmajäetuse kontseptsiooni arendamine selle erinevates vormides (sotsiaalne, sümboolne, etniline ning tulevikuline ilmajäetus) ning uute klassisuhete kujunemine ilmajäetuse jätkuna või vastusena sellele. Sellistes protsessides on eriti perifeersetes piirkondades pärandkultuuri institutsionaliseerimisel oluline roll, mida ta on käsitlenud, osaledes UNESCO õppetooli hoidja Kristin Kuutma juhitud IUT projektis ja Manchesteri Ülikooli projektis PROMISE. Hetkel kuuluvad tema uurimishuvide hulka kliimasotsiaalsuste teema ning seosed metsaprotestide ja pärandkultuuri vahel.

Aet Annist on regulaarselt kirjutanud Eesti meediaväljaannetesse ning osalenud konsultandina Eesti ministeeriumide ja riigikogu korraldatud rakendusuuringutes. Ta on koostanud tekste kunstinäituste jaoks ning panustanud aktivisti, nõustaja ja kaasajana Suurbritannia ja Eesti protestigruppide tegevusse.


Eesti Teadusinfosüsteem

Academia

Google Scholar

LinkedIn


 

Aet Annisti ettekanne "Kogukonna tähendus" koolitajate mitte-konverentsil "Kus kogu, seal väge" 11.05.2017.a Tallinnas

 

Aet Annisti kõne metsameeleavaldusel
16.08.2020. a Tallinnas Hirvepargis

 


Valik juhendatud magistri- ja doktoritöid:

Valik viimaseid publikatsioone:

Annist, Aet; Kuutma, Kristin 2018. Rahvusluse moraalne aegruum. - Vikerkaar, 1-2, 183−189.

Annist, Aet 2020. Teiste võim. - Vikerkaar, 1-2, 86−93.

Kuutma, Kristin; Annist, Aet 2020. Home and Heritage out of Place: The Disjunction of Exile. - International Journal of Heritage Studies, Vol 26, 10, 942-954.

Annist, Aet 2020. Introduction: Performance, Power, Exclusion, and Expansion in Anthropological Accounts of Protests. - Conflict and Society, Vol 6 (1), 183-200.

Plüschke-Altof, Bianka; Annist, Aet 2021. Populism of the Dispossessed: Rethinking the Link between Rural Authenticity and Populism in the Context of Neoliberal Regional Governance. - Pavel Pospech; Eirik Magnus Fuglestad; Elizabete Figueiredo (toim). Politics and Policies of Rural Authenticity, Routledge, 42-59.

Pilkington, Hilary; Acik, Necla; Annist, Aet; Chorvat, Ivan; Dähnke, Iris; Nartova, Nadia; Shilova, Anastasia and Yasaveyev, Iskender 2021. Positive marginality? Young people’s activism and the paradoxes of recognition politics. - Journal of Youth Studies.

Plüschke-Altof, Bianka; Annist, Aet 2021. Populism of the Dispossessed: Rethinking the Link between Rural Authenticity and Populism in the Context of Neoliberal Regional Governance. - Pavel Pospech, Eirik Magnus Fuglestad, Elizabete Figueiredo (toim). Politics and Policies of Rural Authenticity. Routledge, 42−59.

Annist, Aet 2022. Post-socialism as an experience of distancing and dispossession in rural and transnational Estonia. - Critique of Anthropology, 42 (2), 137−153.

Image
Seljamaa

Eesti ja võrdleva rahvaluule kaasprofessor, PhD
Ingliskeelse magistriõppekava "Folkloristika ja pärandirakendused" programmijuht
elo-hanna.seljamaa@ut.ee

Elo-Hanna Seljamaa uurimistöö keskmes on etnilisus, rahvuslus ja lõimumine Eestis ning erinevustega toimetulek nii argielus kui riikliku poliitika tasandil ehk argine ja institutsionaliseeritud mitmekultuurilisus. Sellega seoses huvitab teda ka pärandiloome ja pärandi korraldamise kaudu toimuv kaasamine, välistamine ja sekkumine.

Folkloristina paeluvad teda traditsioonid, mis ei mahu hõlpsalt UNESCOst lähtuva vaimse kultuuripärandi definitsiooni alla. Eesti Teadusagentuuri rahastatud stardigrandis käsitles ta neid ja seotud teemasid kuulumise ja mitte-kuulumise mõistepaari kaudu. Õppejõuna intrigeerib teda magistriprojekti formaat, mis ärgitab üliõpilasi kultuuripärandi valdkonnas omandatud teoreetilisi teadmisi ellu rakendama ja uusi oskusi omandama.

Elo-Hanna Seljamaa teeb koostööd Eesti Rahvakultuuri Keskusega. Ta on ka kureerinud kunstinäitusi ning käsitlenud etnograafiliste meetodite kasutamist kultuuriuurimises ja kunstipõhises loovuurimuses.


Eesti Teadusinfosüsteem

Academia

Google Scholar

ResearchGate


Valik juhendatud magistri- ja doktoritöid:

Valik viimaseid publikatsioone:

Harro-Loit, Halliki; Vihalemm, Triin; Jõesalu, Kirsti; Seljamaa, Elo-Hanna 2020. Mapping celebration practices in Estonia: which days of importance actually influence societal rhythms? - Anu Kannike, Katre Pärn, Monika Tasa (toim).  Interdisciplinary Approaches to Culture Theory. Tartu: Tartu University Press, 248−328.

Seljamaa, Elo-Hanna 2018. Rahvuslikkus teiste silmades Keel ja Kirjandus, 1-2, 153−159.

Seljamaa, Elo-Hanna 2020. Etnograafilised välitööd kunsti peeglis Mäetagused, 77, 61−88.

Seljamaa, Elo-Hanna 2021. Diversities claimed, displayed and silenced: Encounters at the new Estonian National Museum Ethnologia Europaea, 51 (1), 72−98.

Seljamaa, Elo-Hanna 2022. Kuulub – ei kuulu. Kuulumise, konviviaalsuse ja autohtoonsuse mõistetest. – Keel ja Kirjandus, 5, 404−422.

Image
Photo of Siarhiej Makarevich

Etnoloogia nooremteadur, MA

siarhiej.makarevich@ut.ee

Siarhiej Makarevich keskendub vaimse kultuuripärandi rakendusuuringutele. Ennekõike huvitab teda traditsioonilise käsitöö valdkond. Olles lõpetanud cum laude Tartu Ülikooli folkloristika ja pärandirakendsute magistriõppe, on ta süvenenud vaimse kultuuripärandi teemasse nii rahvusvahelisel kui ka riigisisesel tasandil, viimast Valgevene näitel. Praeguseks on tema uurimisvaldkond laienenud Baltimaadele ning fookus nihkunud elava pärandi ja säästva arengu kokkupuutepunktide.

Akadeemiline huvi elava pärandi vastu kasvas välja praktilisest kogemusest käsitöölisena ning mitmekülgsest töökogemusest: nooremteadurina kohalikus käsitöökeskuses Valgevenes, praktikandina vabaõhumuuseumis Saksamaal, vabatahtlikuna erinevates kultuuripärandi ja rahvakultuuriga seotud projektides.


Eesti Teadusinfosüsteem

Kultuuriuuripärandi teadur, PhD

christiana.sammal@ut.ee

Christiana Holsapple omandas doktorikraadi 2022. aastal Tartu Ülikooli kultuuriteaduste instituudis, kus ta töötas (2020-2021) ka nooremteadurina. Tema doktoritöö käsitles ebavõrdsuse ülemaailmseid struktuure ja positsionaalsuse narratiive Moldova autonoomses piirkonnas Gagauusias. Töö keskmes oli see, kuidas pärandistamine ning sellega kaasnev kaasamine/väljajätime põimuvad kaasaegsete rahvuslike normatiivide süsteemidega.


Eesti Teadusinfosüsteem


Valik viimaseid publikatsioone::

Holsapple, Christiana 2020. Bordering and Strategic Belonging in Gagauzia. - Journal of Borderlands Studies, Vol 37, 5, 935-953.

Holsapple, Christiana 2022. Ethnopolitical Entrepreneurs as Nation-Builders? Heritage and Innovation in Gagauzia. - Nationalities Papers, 1−19. 

Holsapple, Christiana 2022. Speaking ‘No Language?’: Reflections on (Il)Legitimate Multilingualism from Fieldwork in Gagauzia. - Prue Holmes, Judith Reynolds, Sara Ganassin (Ed.). The Politics of Researching Multilingually Bristol: Multilingual Matters.

Image
Porila

UNESCO koostöö spetsialist, MA
kristiina.porila@ut.ee                                 

Kristiina Porila on omandanud magistrikraadi Kieli Ülikoolis Saksamaal, kus ta õppis etnoloogiat (Europäische Ethnologie/ Volkskunde). Enne UNESCO õppetooli juures tööle asumist oli ta seotud UNESCO vaimse kultuuripärandi kaitse konventsiooni otsese elluviimisega Eestis: töötades Rahvakultuuri Keskuses osales ta muu hulgas nii Eesti vaimse kultuuripärandi nimistu loomises kui vaimse kultuuripärandi teemalise koolitusprogrammi väljatöötamises.

UNESCO valitustevahelise vaimse kultuuripärandi kaitse komitee alakomitee liikmena on Kristiina Porila hinnanud UNESCO nimekirjadesse esitatud taotlusi ja esindanud Eestit rahvusvahelistel kohtumistel. Ta on UNESCO üleilmse vaimse kultuuripärandi koolitajate võrgustiku liige ja kuulub vaimse kultuuripärandi kaitse konventsiooni teadusbibliograafia vabatahtlikku toimetajaskonda.

Vladimir Sazonov

Vladimir Sazonov

Peeter Espak

Peeter Espak

Alevtina Solovyeva

Alevtina Solovyeva