Autor:
Piret Karro

Uus heliteekond„Niisugustest“ LGBT-aktivismini Vabamu püsinäitusel

Alates 9. juunist 2023 on Vabamu püsinäituse juures avatud uus heliteekond: „„Niisugustest“ LGBT-aktivismini. 20. sajandi lood seksuaal- ja soovähemustest Eestis“.  

LGBT heliteekond on osa Tartu Ülikooli etnoloogia osakonna projektist „Mäletamise paljusus Balti ajaloomuuseumides: praktikad ja väljakutsed” (Eesti Teadusagentuur, PRG1097, juht Ene Kõresaar) ning seda on toetanud Eesti Kultuurkapital ja Rosa Luxemburgi Fond.  

Mis juhtus „niisuguste" inimestega teise maailmasõja ajal? Kuidas ja kus räägiti homoseksuaalsusest Nõukogude Eestis? Mis viis homoseksuaalsete suhete dekriminaliseerimiseni? Mis rolli on mänginud abielu homoseksuaalsete inimeste eludes Nõukogude ajal ja tänapäeval? Eesti-, inglise- ja venekeelne audiogiid toob muuseumisse LGBT-inimeste lood ajast, kui meid nimetati „niisugusteks“, kuni tänapäeva aktivismi ja kogukonna teemadeni.  

Vabamu püsinäitus kõneleb repressioonidest ja vabaduse püüetest. Näituse teejuhile, audiogiidile lisandub peale põhitasandi veel üks tasand, nimelt 20. sajandi Eesti kvääre lugusid jutustav heliteekond. Uue heliteekonna kuraator on Tartu Ülikooli etnoloogia doktorant Rebeka Põldsam ning see juhatab näitusekülastaja läbi Vabamu püsinäituse, juhtides tähelepanu mõnele uuele ja mõnele vanale esemele, mis aitavad mõtestada Eesti LGBT-ajalugu.  


Lisainfo: https://vabamu.ee/mis-toimub/sundmused/niisugustest-lgbt-aktivismini&nb…;


Kuraator: Rebeka Põldsam (Tartu ülikool)  

Projektijuhid: Kirsti Jõesalu (Tartu Ülikool), Piret Karro (Vabamu)

Dramaturg: Kertu Moppel

Helirežissöör: Lauri Kaldoja

Kujundaja: Agnes Ratas / Stuudio Stuudio

 

Image
„Niisugustest“ LGBT-aktivismini
Kadri Voorand

Uueks Tartu Ülikooli vabade kunstide professoriks saab muusik Kadri Voorand