Amsterdami ülikooli kultuuriantropoloogia prof. Niko Besnieri külalisloeng sporditööstusest ja talendiotsingutest lõunapoolkeral 9. märtsil

Üleilmses sporditööstuses käib karm konkurents nii vaatajate, rahade, aga ka kõige aluseks olevate talentide peale. Selles võitluses on Lääne spordiilma pilgud suunatud üha enam lõunapoolkera poole, kus majanduslikult ebakindlates oludes elavad noored, iseäranis just mehed, näevad spordimigratsioonis omakorda väljapääsu kehvast kohalikust tööturust. Kuidas üleilmne sporditööstus mõjutab kohalike elu ja tulevikunägemust, räägibki Besnieri loeng.

9. märtsil, kell 12.15–13.45
Ülikooli 16–214

Loeng “The Sport Industries in the Neoliberal Age and the Reconfiguration of the Future in the Global South”

Senegali poisid unistamas mängimisest Euroopa suurtes klubides. Foto: Mark Hann, 2015.Tutvustus
In recent decades, the global sports industries have undergone radical transformations, as many professional sports have become embedded into a capitalist world order characterized by cutthroat competition for not only the attention of viewers and television channels, but also athletic talent. In this hyper-competitive context for capital of various kinds, clubs and teams are now searching for sporting talent more and more afield in the Global South. The economic downturns that these countries have experienced have devastated labour markets, but the possibility of migrating to seek employment in the sport industries has had a transformative effect on the lives of young people, particularly young men, despite the extremely limited probability of success. Sport migrations open a window into the workings of globalization in the neoliberal moment, the articulation of large-scale global dynamics with the everyday lives of ordinary people and the reconfiguration of how ordinary people see the future.

Loengujärgselt on huvilised oodatud jätkama arutelu juba vabavormilises vestlusringis kerge kehakinnituse saatel.

Biograafia
Niko Besnier on Amsterdami ülikooli kultuuriantropoloogia professor ja hetkel HCASe (Helsinki Collegium for Advanced Studies) uurimisdirektor. Juhtis aastail 2012–2017 Euroopa Teadusnõukogu (ERC) kogenud teadlase granti “Globalisation, Sport, and the Precarity of Masculinity”. Ta on arvukalt publitseerinud soo, seksuaalsuse, keele, majanduse ja sotsiaalsete muutuste teemadel. Tema viimane (kaasautorluses kirjutatud) raamat on 2017. aastal ilmunud “The Anthropology of Sport: Bodies, Borders, Biopolitics”.

Lisainfo: Ülo Valk, eesti ja võrdleva rahvaluule professor, ulo.valk [ät] ut.ee

Loengu toimumist toetab Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond (Tartu Ülikooli ASTRA projekt PER ASPERA).