Genti ülikooli prof. Marco Caracciolo loeng kirjanduslike ja suuliste narratiivide potentsiaalist keskkonna-küsimuste uurimisel

Professor Marco Caracciolo (Genti ülikool, Belgia) külalisloeng Narratiiv ja inimliku-mitteinimliku vahelised põimingud“ teisipäeval, 20. veebruaril kl 10.15 kultuuriteaduste instituudis (Ülikooli 16-109).   

Narratiiv ja inimliku-mitteinimliku vahelised põimingud

Prof. Marco Caracciolo

Praegusaegne ökoloogiline kriis tõstatab terve rea kontseptuaalseid proovikive inimülestel ruumilis-ajalistel skaaladel, aga ka argikeele kasutusel, mis lääne kultuuris toovad endaga kaasa subjekti ja objekti dualistliku lahutamise. Kliimamuutusi puudutavate laiemate filosoofiliste küsimuste valguses (nagu neid käsitleb näiteks Dale Jamieson), vaatlen oma loengus viise, kuidas narratiiv “mitteinimlikke” reaalsusi haarata püüab:
1) õõnestades subjekti-objekti vaheliste suhete binaarsust; ja
2) käsitledes inimüleste nähtuste ja inimkoosluste fundamentaalset põimumist. 
“Narratiivide” all pean ma silmas nii kaasaegse kirjanduse (eriti “kliima-kirjanduse” žanri) refleksiivseid narratiive, kui ka argivestlustes tekkivaid suulisi narratiive. Väidan, et kirjanduslike strateegiate uuringud avavad uusi võimalusi isikliku kogemuse uurimiseks ja analüüsiks, rõhutades vastastikuseid mõjutusi kirjandusliku väljenduse ja isikliku kokkupuute vahel ökoloogiliste ja keskkonna-küsimustega tegelemisel.

---

Marco Caracciolo on Genti ülikooli inglise keele ja kirjanduse professor ning ERC stardigrandi “Narrating the Mesh”  (NARMESH) hoidja. Oma doktorikraadi kaitses ta 2012. aastal Bologna ülikoolis doktorikraadi võrdleva kirjanduse alal ning ta on töötatanud külalisteadurina Hamburgi, Groningeni ja Freiburgi ülikoolides. Marco Caracciolo töö keskendub narratiivi fenomenoloogiale ning narratiivi ja teaduslike mudelite vahelistele suhetetele.
Ta on avaldanud töid ajakirjades Narrative, Semiotica, Narrative Theory, Phenomenology and the Cognitive Sciences.
Ta on kolme raamatu autor:

  1. The Experientiality of Narrative: An Enactivist Approach (De Gruyter, 2014);
  2. Strange Narrators in Contemporary Fiction: Explorations in Readers’ Engagement with Characters (University of Nebraska Press, 2016);
  3. A Passion for Specificity: Confronting Inner Experience in Literature and Science (kaasautorluses psühholoog Russell Hurlburt’iga; Ohio State University Press, 2016).
     

Marco Caracciolo kodulehelkülg.

Lisainfo: Marina Grišakova, kirjandusteooria professor, marina.grisakova [ät] ut.ee

Loengu toimumist toetavad Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond (Tartu Ülikooli ASTRA projekt PER ASPERA) ja Eesti Teadusagentuur (PUT1481).