Autor:
Zairon/Wikimedia Commons

JÄRELEVAADATAV: Loengusari „Budismi lugu“

Emeriitprofessor Richard F. Gombrichi loengud on järelevaadatavad UTTV-s. Väljaandest Sirp saab lugeda ka emeriitprofessoriga tehtud intervjuud!

Usuleiged eestlased otsivad igavikulistele küsimustele vastuseid nii kirikust, joogaretriidist kui meditatsioonilaagrist. Viimast seostatakse budismiga, mis on tuntud meelerahu ja vägivallatuse põhimõtete poolest. Budism on eelkõige ratsionaalne õpetus, mis võiks hästi suhestuda just eestlaste praktilise meelelaadiga.

Loengusarja peaesinejaks on Oxfordi ülikooli emeriitprofessor Richard F. Gombrich, kes koos Taiwani Fo Guangi ülikooli professori Yushuang Yao ja tuntud Eesti budismiuurija Märt Läänemetsaga tutvustavad kuulajatele, millest kõnelevad budistlikud tekstid ja õpetused ning mida on täna, kesk sõdu, neist kaasaegsetel inimestel õppida.  

Ingliskeelne loengusari „Budismi lugu“ toimub 14.29. novembril. Loengud algavad kell 18.00. 

Registreerimine:

Loenguid kuulama on oodatud kõik huvilised. Oma tulekust anna palun eelnevalt teada mart.tsernjuk@ut.ee. Loengutes osalemise eest on soovi korral võimalik saada ka 2 EAP-d, selleks peab end ÕISis registreerima ainele „Budismi lugu“. 

Esimeses loengus räägitakse Buddha rollist budistlikus õpetuses ning võrreldakse seda Jumala rolliga kristluses. Lisaks tutvustatakse tema õpetamise meetodit ja räägitakse karmast ja taassünnist

Loengu teemaks on kolme Buddha vabanemisõpetuse võtmetähtsusega mõistet - ise, kannatus (dukkha) ja nirvaana.

Loengus tutvustatakse budismi algkeele, paali keelega seonduvat ja räägitakse laiemalt ka tekstide tähtsusest budistlikus õpetuses.

Loengus analüüsitakse „meditatsiooni“ ehk mõtluse mõiste mitmetähenduslikkust ja räägitakse laiemalt erinevatest mõtlustehnikatest.

Loengu teemaks on 1966.a.-l asutatud Taiwani budistlik heategevuslik organisatsioon Tzu Chi ja selle naissoost asutaja ja juhtfiguur auväärne Cheng Yen (sünd 1937).

Loengus teemaks on Taiwani Fo Guang Shani (Buddha Valguse Mägi) nimeline budistlik liikumine ja selle karismaatilisele asutaja ja juht, auväärne Hsing Yun (1927-2023).

Seminaris arutletakse loengutes käsitletud teemade üle.

Seminaris arutletakse loengutes käsitletud teemade üle.

 

Õppejõud:

Image
Richard Gombrich

Professor Dr Richard F. Gombrich on Oxfordi ülikooli sanskriti keele emeriitprofessor ning Aasia ja Lähis-Ida uuringute teaduskonna ja Ballioli kolledži liige. Ta on Oxfordi Budismiuuringute keskuse asutaja ja direktor.

Image
Yushuang Yao
Professor Dr Yushuang Yao, sündinud Taiwanis, pälvis bakalaureusekraadi filosoofias Fu Jeni Ülikoolist. Tal on magistrikraad ja doktorikraad Londoni Ülikooli King's Kolledžist. Ta on saanud rahvusvahelisi tunnustusi, sealhulgas CCK presidendi doktoritöö auhinna ja Fulbrighti stipendiumi. Ta on Oxfordi Budismi Uuringute keskuse teadur, kellel on märkimisväärne publikatsioonide nimekiri. Praegu on ta Taiwani Fo Guangi (Buddha valguse) ülikooli religiooniuuringute instituudi õppetooli professor.
Image
Märt Läänemets

Dr Märt Läänemets on Eesti orientalist, budismi uurija ja mõtlusõpetaja, endine Tartu Ülikooli orientalistikakeskuse juhataja ja dotsent. Praegu Sisekaitseakadeemia teadur ja Eesti Akadeemilise Orientaalseltsi president.

Programm inglise keeles

Loengusari toimub projekti „Taiwan Studies Programme“ raames. Projekti eesmärk on toetada Taiwani teadlaste õppe- ja teadustööd projektiga liitunud Euroopa ülikoolides.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Rahvusvaheline turismipäeval ühiselt Eesti kaardi täitmine

ERASMUS MUNDUSe rahvusvahelisele magistrikavale saab kandideerida 24. jaanuarini

Tartu Ülikooli ja Eesti Rahva Muuseumi teadmussiirdedoktorantuuri raamlepingu allkirjastamine

Tartu Ülikool ja Eesti Rahva Muuseum tihendavad koostööd doktorantide õpetamisel