Autor:
Tartu Ülikooli filosoofia osakond

Madis Kõivu "Filosoofipäeva" avalik lugemine

13. aprillil toimuv Filosoofipäev on pühendatud Immanuel Kanti ja Madis Kõivu filosoofiale ning selle keskmes on Kõivu näidendi „Filosoofipäev“ ettelugemine uues anatoomikumis kell 16.30–18.30. Tiit Palu juhtimisel loevad Karol Kuntsel, Jüri Lumiste, Ken Rüütel, Kaarel Pogga, Ragne Pekarev ja Tiit Palu. Näidendi esmalavastusest möödub tänavu kolmkümmend aastat.

Filosoofia ajalukku on ühe keskse kujundina kätketud teatrilava metafoor. Descartes'i jaoks kujutab teadvus endast mingit laadi sisemist teatrilava, kus lavale ilmub meeltega tajutav. Ent Kant seab kahtluse alla selle "teatrilava", väites, et mitte ainult meeletajudest saadud "näitlejad", vaid ka "teatrilava" ise on mõistuse enese konstrueeritud. Sellest mõttest lähtub Madis Kõivu näidendi "Filosoofipäev" sündmustik ja filosoofiline kude. Etenduses elustub üks 1793. aasta juulikuupäev Königsbergis Kanti kodus. Tegelaste vestlustes tulevad kõne alla tunnetus ja olemine, eneseteadvus ja moraaliseadus, ent ka teooria ja praktika suhe, õiglane riigikorraldus ning Prantsuse revolutsioon.

Rohkem infot 13. aprilli sündmuste kohta leiab siit: https://sisu.ut.ee/kant/filosoofipaev

Rohkem infot Kanti 300. juubeliga seotud ürituste kohta TÜ-s: https://filsem.ut.ee/et/sisu/immanuel-kanti-300-sunniaastapaev-tartu-ul…

Kadri Voorand

Uueks Tartu Ülikooli vabade kunstide professoriks saab muusik Kadri Voorand

Näitus

Tartu Ülikooli muuseumi uuel välinäitusel saab lugeda Toomemäest inspireeritud luuletusi