Piret Koosa doktoritöö kaitsmine 19. juunil

19. juunil 2017 kell 14.15 kaitseb Piret Koosa doktoriväitekirja "Negotiating faith and identity in a Komi village: Protestant Christians in a pro-Orthodox sociocultural environment" ("Usk ja identiteet komi külas: protestandid õigeusklikus sotsiokultuurilises keskkonnas"), et taotleda doktorikraadi (PhD) etnoloogia erialal.

Kaitsmine toimub Ülikooli 16-214.

Juhendaja:
professor Art Leete

Oponendid:
Professor Alexander Panchenko (St. Petersburg State University);
Dr Laur Vallikivi  (University of Tartu)

Lühikokkuvõte:

Väitekiri teeb sissevaate nõukogude aja järgse usuelu arengutesse Komi Vabariigis. Alates 1990. aastatest on Venemaa religioossele maastikule ilmunud arvukalt kohalikus kontekstis uusi ja vähetuntud usugruppe. Samal ajal on jõudsalt kasvanud Vene Õigeusu Kiriku ühiskondlik positsioon ja tähendus. Nõukogude korra ja identiteedi lagunemise järel on religioon omandanud olulise sotsiaalse rolli, seda on nähtud kultuuri ja identiteedi hoidmise ja loomise vahendina, usulist identiteeti on võrdsustatud etnilise ja kultuurilise kuuluvusega. Dissertatsioon käsitleb usulise mitmekesistumisega kaasnenud sotsiaalseid pingeid keskendudes õigeuskliku enamuse ja protestantliku vähemuse vaheliste suhete problemaatikale ühe väikese evangeelsete kristlaste kogukonna näitel. Uurimuse keskmes oleva kogukonna eripäraks on selle oikumeeniline suunitlus ning avatus erinevate denominatsiooniliste eelistustega inimestele. Mitmed kogukonna liikmed on selles avatuses ja kristluse vormide mitmekesisust tunnustavas lähenemises leidnud võimaluse teadlikult kombineerida õigeusklikku ja evangeelset identiteeti. Esimest väärtustatakse tihti järjepidevuse kontekstis, teine on paljude jaoks võimaldanud tähenduslikult ümber mõtestada oma suhte religiooni ja jumalaga. Käsitlen raskusi, millega kogukonna liikmed on vastamisi sattunud, püüdes legitimeerida oma kohalolu ajalooliselt õigeusklikus kultuuriruumis ning analüüsin strateegiaid, mille abil püütakse sobituda nende suhtes tihti ebasõbralikku keskkonda. Uurin, kuidas sotsiaalse konteksti eripärad on mõjutanud kohalikke religioosseid tõlgendusi, väljendusi ja praktikaid. Samuti käsitlen seda, kuidas protestandid kasutavad ja kohandavad teatud ideid ja praktikaid viisil, mis on tähenduslikud nii konkreetses sotsiokultuurilises keskkonnas kui nende usu kontekstis.

Uurimuse aluseks olev materjal on kogutud Komi Vabariigis Kulömdini rajooni külades läbi viidud etnoloogiliste välitööde käigus, mis toimusid vahemikus 2006–2015.

Väitekirja PDF-vormingus faili on võimalik alla laadida aadressilt http://dspace.ut.ee/handle/10062/56363.