Tiina Sepa doktoritöö "Pilgrims' Reflections on the Camino de Santiago and Glastonbury as Expressions of Vernacular Religion: Fieldworker's Perspective" kaitsmine 28. aprillil 2014

Esmaspäeval, 28. aprillil kell 12.15 kaitseb Tiina Sepp TÜ senati saalis väitekirja "Pilgrims' Reflections on the Camino de Santiago and Glastonbury as Expressions of Vernacular Religion: Fieldworker's Perspective" doktorikraadi (PhD) taotlemiseks eesti ja võrdleva rahvaluule alal. Kaitsmine toimub TÜ nõukogu saalis algusega kell 12.15.

Tiina Sepa juhendaja on professor Ülo Valk (TÜ kultuuriteaduste ja kunstide instituut), oponendid: dr Madis Arukask (Tartu ülikool), dr Marion Bowman (The Open University, Suurbritannia).

Kokkuvõte:

Väitekiri käsitleb tänapäevase Euroopa rahvausundi ja nüüdisaegse palverännaku erinevaid aspekte Põhja-Hispaanias kulgeva Camino de Santiago (püha Jaakobuse tee) ja Edela-Inglismaal asuva Glastonbury näitel. Palverändu vaadeldakse kui jutustatud teekonda, kus juhtuvad imed ja toimuvad kohtumised üleloomulike olenditega: erineva religioosse taustaga palverändurid räägivad endaga juhtunud lugusid, muistendeid ja legende.

Tähelepanu all on ka palverännakul valitsevad võimusuhted ja palverändurite hierarhia. Üks lugude läbivaid teemasid on autentse palveränduri identiteedi konstrueerimine; otsitakse vastust küsimusele, kellel on õigus otsustada selle üle, kes on tõeline palverändur, ning milliste põhjenduste kaudu otsus tehakse. Autori eesmärgiks ei ole mõisteid "palverännak" ja "palverändur" defineerida, vaid vaadelda nende tähendusvälja muutumist nii akadeemilises kui ka rahvapärases diskursuses.

Uurimus kajastab ka erinevate uskumissüsteemide, eriti katoliikluse ja New Age'i kokkupõrkeid. Uurija tähelepanu all on inimesed ja nende usundilised praktikad, mitte "religioon" ja "usk" kui abstraktsioonid. Uuritakse seda, kuidas religiooni kogetakse ja praktiseeritakse nii üksikisiku kui ka kogukonna tasandil. Käsitletakse ka välitööde metodoloogia probleeme, eriti uurija rolli dialoogilises tööprotsessis. Töö põhiliseks allikaks on välitööd Camino de Santiagol ja Glastonburys.

Väitekirja moodustavad sissejuhatus ja neli artiklit, mis on ilmunud rahvusvahelise levikuga publikatsioonides (Journal of Indian Folkloristics, Journal of Ethnology and Folkloristics) ja kirjastuse Equinox kogumikus Vernacular Religion in Everyday Life. Lisaks väitekirja aluseks olevatele artiklitele on Tiina avaldanud kaks raamatut, kus käsitleb oma välitööde kogemusi: "Peregrina päevik" ilmus 2007. aastal Loomingu Raamatukogus; selle järjena ilmus 2009. aastal "Kas jääte ööseks? Hospitalera päevik".

Väitekirja PDF-vormingus faili on võimalik alla laadida aadressilt: http://hdl.handle.net/10062/39458