Toms Ķencise doktoritöö "A disciplinary history of Latvian mythology" kaitsmine 5. oktoobril 2012

PhD student of the Institute of Cultural Research and Fine Arts Toms Ķencis will defend his PhD theses "A Disciplinary History of Latvian Mythology" in the Assembly Hall of the University Council at 14.15 on October 5th, 2012. Doctoral theses were supervised by Professor Kristin Kuutma and Professor Ülo Valk; oponents will be Dr. Pertti Anttonen (University of Helsinki) and Dr. Rūta Muktupāvela (Latvian Academy of Culture).

5. oktoobril kaitseb TÜ kultuuriteaduste ja kunstide instituudi doktorant Toms Ķencis doktoriväitekirja "A disciplinary history of Latvian mythology" (Läti mütoloogia distsiplinaarne ajalugu) doktorikraadi (PhD) taotlemiseks eesti ja võrdleva rahvaluule alal. Kaitsmine toimub Tartu Ülikooli nõukogu saalis algusega kell 14.15. Väitekirja juhendajad on professor Kristin Kuutma ja professor Ülo Valk. Oponendid: dr Pertti Anttonen (Helsingi ülikool) ja dr Rūta Muktupāvela (Läti Kultuuriakadeemia).

Väitekirja teemaks on mütoloogia uurimine kui teadmisloome protsess, mis paikneb folkloristika, ajaloo ja religiooniteaduse piirialal. Rakendatud on refleksiivse historiograafia metodoloogiat, mille lähtekohad on postmodernismi ja poststrukturalismi diskursuses, lingvistilises antropoloogias, kultuuriteaduses ning teaduse sotsioloogias. Analüüsi keskmes on teadmiste loome institutsionaalses kontekstis ja põhjuste ning tagajärgede vastastikused suhted neis tekstides ja praktikates, mis puudutavad läti mütoloogiat kui geograafiliselt ja keeleliselt konstrueeritud uurimisobjekti.

Võttes aluseks intertekstuaalsete seoste ning ekstratekstuaalsete sarnasuste tiheduse institutsionaalses, poliitilises ja ühiskondlikus kontekstis, on autor määratlenud läti mütoloogia uurimises mitmeid traditsioone. Neist esimene diskursiivne formatsioon on institutsioonidele eelnev poeetilis-uurimusliku tekstiloome esiletõus enne esimest maailmasõda. Teine traditsioon arenes Lätis sõdade vahelisel perioodil. Sõjajärgse teaduse analüüsi põhjal on defineeritud ka järgnevaid paralleelseid uurimistraditsioone: Nõukogude Läti akadeemilistes asutustes, läti pagulaste kogukonnas ja Moskva-Tartu semiootikakoolkonna ringides. Läti mütoloogia kuulub olulise osana ka avaramatesse projektidesse, mille sisuks on protoindoeuroopa ja balti mütoloogia rekonstrueerimine. Süvaanalüüs toob esile mütoloogilise ruumi rekonstrueerimise dünaamika, kuid läti ja eesti uurijate ning nende tööde võrdlusest ilmneb, et sarnasusi on põhjustanud teadmisloome protsessi välised tegurid.

Töö pdf-faili saab maha laadida aadressilt hdl.handle.net/10062/26720

Kontaktisik: Hille Roots, FLKU koordinaator, telefon: 5307 6615 (5223)