Folkloristid panid eesti imemuinasjutud koos kommentaaridega kaante vahele

Neljapäeval, 9. oktoobril kell 18 on kõik huvilised oodatud TÜ kunstimuuseumisse, kus folkloristid esitlevad eesti imemuinasjuttude teadusliku väljaande teist köidet. Muinasjutte vastvalminud kogumikust jutustab Merle Jääger.

Kaheköitelises antoloogias „Imemuinasjutud” on avaldatud kommenteeritud valik kõigist Eestis leiduvatest imemuinasjututüüpidest. Väljaande aluseks on enam kui 6000 rahvaluulearhiivi talletatud imemuinasjuttu. „Kuigi meie elukeskkond on tänapäeval teistsugune, on muinasjuttudes käsitletud teemad olulised üle aja, väljendades inimese igikestvaid unistusi paremast tulevikust,“ rääkis projekti juht, Tartu ülikooli eesti ja võrdleva rahvaluule osakonna dotsent Risto Järv.

Kogumiku valmimisega on folkloristide jaoks jõudnud lõpule üks tööetapp, mis annab ülevaate Eesti kõige mahukamast muinasjutuliigist. „Erinevalt näiteks loomamuinasjuttudest on imemuinasjutud olnud algselt täiskasvanute juturepertuaaris, seepärast on selles muinasjutuväljaandes mõnigi selline jutt, mis pole kindlasti mõeldud lastele,“ sõnas Järv.

Jututekstide kõrval moodustavad väljaande sisust olulise osa imemuinasjuttude tüübi- ning tekstikommentaarid. Seletatud on nii motiivide levikut maailmas kui ka lugude usundilist tausta, endisaegset olustikku ja muud olulist informatsiooni. Lisatud on ülevaade iga jututüübi bibliograafiast, inglise keelde on tõlgitud eesti tüübikokkuvõtted.

Väljaanne on mõeldud nii folkloristidele, humanitaarteadlastele kui ka pedagoogidele ja teistele eesti folkloorist lugupidavatele lugejatele.

„Monumenta Estoniae Antiquae“ sarjas ilmuv kogumik on valminud Tartu ülikooli ja Eesti kirjandusmuuseumi koostöös. Väljaande „Eesti muinasjutud” imemuinasjuttude teise köite koostasid Tartu ülikooli rahvaluule osakonna dotsent, Eesti rahvaluule arhiivi juhataja Risto Järv ning kultuuriteooria tippkeskuse töötajad Mairi Kaasik ja Kärri Toomeos-Orglaan.

Järgmiseks on töörühmal ettevalmistamisel novellmuinasjuttude ja loomamuinasjuttude antoloogiad.

Teose esitlus-jutuõhtul, 9. oktoobril, kõnelevad väljaandest koostajad ning toimetajad. Muinasjutte vastvalminud kogumikust jutustab Merle Jääger.

Raamatu on välja andnud EKM teaduskirjastus. Antoloogia ettevalmistamist ja väljaandmist toetasid haridus- ja teadusministeerium, kultuuriministeerium, Euroopa Liidu Euroopa regionaalarengu fond ning Eesti kultuurkapital.

Rohkem infot kogumiku kohta leiab siit.

Lisainfo: Risto Järv, TÜ eesti ja võrdleva rahvaluule osakonna dotsent, tel: 51 904 371, e-post:risto@folklore.ee;
Liilia Laaneman, TÜ eesti ja võrdleva rahvaluule osakonna referent, tel: 737 5304, e-post:liilia.laaneman@ut.ee.