Autor:
Triinu Rosenberg

Kultuuriteaduste instituudi 2023. aasta tunnustuste saajad

Parimaks õppejõuks valisid üliõpilased eesti kirjanduse ja nüüdiskultuuri lektor Janek Kraavi 

"Eriliselt tõstetakse esile õppejõu pühendumust õpetamisele ja erialale ning süvitsi minevaid teadmisi eesti nüüdiskirjandusest ja nüüdiskultuurist üldiselt. Janek Kraavi oskab panna loengutes ja seminarides üliõpilased kaasa rääkima ning suunata vestlust viisil, mis tudengeid edasi arenema sunnib. Janek Kraavi räägib loengutes huvitavalt ja kaasahaaravalt ning tuntavad on nii sügavad teadmised loengu teemast kui ka laiem teadlikkus maailmast, mis on kokkuvõttes üliõpilastele väga inspireeriv."

Teadustöö auhinna pälvis Aasia uuringute ja folkloristika teadur Alevtina Solovyeva

"Kõrgetasemeliste ja välitööde käigus uuritaval alal Mongoolias sündinud teadustööde eest, millest eraldi tuuakse välja järgmisi:

- Mainekas eriaalaajakirjas, mida annab välja Centre d’études mongoles et sibériennes, mis teguseb l’École Pratique des Hautes Études juures Pariisis, 2023 ilmunud mahukas artikkel (peamine autor). Alevtina Solovyeva ja Karénina Kollmar-Paulenz: “From the Tibetan burial ground to the Mongolian steppe. A new life for Buddhist ritual practice in post-socialist Mongolia.” – Études mongoles et sibériennes, centrasiatiques et tibétaines 54, lk. 1-41.

- Poola Teaduste Akadeemia orientalistikaseerias ilmunud (2022/23 ilmunud, ainus autor) uurimus: Alevtina Solovyeva: „The Mongols and the Supernatural: a Legend about an Iron Shaman, a Returning Deity and Rebelling Spirits.“ – Prace Orientalistyczne / Oriental Studies Series of the Committee of Oriental Studies Polish Academy of Sciences Vol. XLV, lk 131-150.

Samuti tõsteti esile Solovyeva erakordselt aktiivset ja tulemuslikku teaduskorralduslikku tööd (konverentside, festivalide ja erinevate teaduslike ning populaarteaduslike sündmuste korraldamine ja läbiviimine) orientalistikakeskuses."
 

Loomingulise tegevuse auhinna pälvis kirjanduse ja teatriteaduse referent Sven-Hannes Vabar teose eest „Ribadeks tõmmatud linn. Jutud vms 2001-2014“ (Kaksikhammas, 2023)

"Žüriid lummas lugude kaasahaaravus ja autori püüd tabada ajastu arhetüüpi või kollektiivse alateadvuse mustreid. Žürii leidis, et kuigi jutud on kirjutatud sajandi alguses, mõjuvad need terviklikult komponeeritud koguna eriti aktuaalselt: tekstides kajastuvad kliimamuutused, sõda, linnad, turismikriitika, vajadus uute vaimsete õpetuste järele, unustamine jne. Sven Vabar uurib inimest ühes või teises kummalises olukorras valdavaid seisundeid. Lugeja või saada aimu mingist teispoolsusest või paralleelsusest, mis on erinevates juttudes erineval viisil inimeste ja siinpoolsusega suhestatud".

 

Parimaks tugitöötajaks valiti Triinu Rosenberg

"Sõbralikkuse, abivalmiduse, aktiivsuse, asjalikkuse, pädevuse ja pühendumuse eest oma igapäevases töös."

Aasta tudengitegu läks jagamisele

Tunnustati Geret Filippovi ja Laura Prii algatust "Riidevahetuskapp", mille idee tekkis vabade kunstide professori Reet Ausi ainekursusel "Kuidas luues maailma parandada?" ning see on mõeldud kasutamiseks kogu valdkonna tudengitele ja töötajatele. Algatus on hea näide sellest, kuidas õppetöö käigus saadud idee edukalt teostatakse ning kuidas sellel on ka laiem ühiskondlik mõju.

Lisaks tunnustati Hildegard Reimani kui tegusat tudengit. Tema tegevused aastal 2023: näitus "Etnograafiline kollaaž - killukesed väljalt", pop-up töötuba kognitiivsest kaardistamisest, Jaamamõisa kogukonnapäeva "Ooojaa" korraldamises osalemine, Biotoopia 2023 kunstiprogrammis giidina osalemine, ajakirja Värske Rõhk kriitikapreemia auhindade loomine. Hildegard on hea näide sellest, et kes palju teeb, see palju jõuab! Kõigi nende ürituste kaudu populariseerib Hildegard ka etnoloogia eriala!

Vladimir Sazonov

Vladimir Sazonov

Peeter Espak

Peeter Espak

Alevtina Solovyeva

Alevtina Solovyeva