Eesti ja võrdleva rahvaluule kaasprofessor Merili Metsvahi osaleb rahvusvahelises projektis OCSEAN (OCeanic and South East Asian Navigators). Projektis osalevad erinevate teadusvaldkonande esindajad, näiteks arheoloogid, antropoloogid, lingvistikud, bioloogid ja geneetikud, et uurida Austroneesia laienemist Vaikse ookeani piirkonnas. Selles Euroopa Liidu rahastatavas projektis rakendatakse täiustatud statistilisi meetodeid, et kontekstualiseerida austroneesia keeleperekonna laienemist, arvestades kasvavaid tõendeid sotsiaalse ja poliitilise keerukuse kohta Kagu-Aasia saartel ja mandri rannikualadel enne riisi- ja hirsikasvatuse jõudmist Taiwani.
Teadlased uurivad ka koostoimeid pärast austroneesia keelte Malai-polüneesia haru levikut väljaspool Taiwani. Lisaks tulemustele näitab projekt ka seda, kuidas suurandmetega töötamine võib väikeses mastaabis tuua kaasa uusi teadmisi.
Selle aasta oktoobris on Merili Metsvahi külastanud Filipiinidel (Luzoni saarel) Ifugao osariigi ülikooli. Ta pidas kaks ühepäevast töötuba etnograafilise välitöö meetoditest. Esimene töötuba oli mõeldud kasvatus- ja sotsiaalteaduste õpetajatele ning teine ülemaailmse tähtsusega põllumajanduspärandi süsteemide keskuse (GIAHS-keskus) töötajatele ja magistrantidele.
Esimene töötuba keskendus suulise ajaloo ja folkloori dokumenteerimisele. Peamiseks teemaks oli uurimistöö allikate loomine intervjuude ja osalejavaatluse kaudu. Teises, kus kõik osalejad olid teinud kohapealset pärandit puudutavat välitööd, keskenduti juba väljakutsetele, millega välitöötaja kokku puutub põllul töötades ja hiljem kogutud materjali korrastades. Arutati ka kirjastamise probleeme ning pärandi, folkloori ja pärimuse termineid. Pärast töötuba väitsid osalejad, et nende vaatenurk käsitletavatel teemadel avardus, hakati folkloori mõistet uudselt mõistma ning oma suulist kultuuripärandit senisest enam väärtustama. Selgus vajadus uuringute ja publikatsioonide järele.
Lisaks pidas Merili Metsvahil tunni Nayoni põhikooli 6. klassi õpilastele. Ta jutustas õpilastele eesti rahvajuttu ja köitis mõistatusi. Samuti osales ta uurimisfoorumil Folkloric Navigation: Connecting Heritage from Estonia to Cordillera pooleteisetunnise loengu ja aruteluga, mis järgnes kahele loengule. Üritusel osales umbes 200 õpilast ja õpetajat. Metsvahi andis ka üliõpilastele tunni, kuidas kaasata noori folkloori ja kultuuri väärtustamisse, ning käis viisakusvisiidil ülikooli presidendi dr Eva Marie Codamon-Dugyoni juures.
OCSEAN projekti kohta saab täpsemat infot siit.