Rahvusteaduste loengusarjas prof Ülo Valgu loeng: "Kui muistendist saab uudis: usundilise pärimuse ja Eesti ajakirjanduse suhetest läbi aja"

8. aprillil kell 16.00 peab rahvusteaduste professor Ülo Valk loengu teemal "Kui muistendist saab uudis: usundilise pärimuse ja Eesti ajakirjanduse suhetest läbi aja".

Loeng toimub Tartus Philosophicumi ringauditooriumis (Jakobi 2)

19. sajandi lõpukümnenditel algas Eestis süstemaatiline rahvaluule kogumine, samal ajal kasvas ajakirjanduse levik ja ühiskondlik mõju. Kas ja kuidas on rahvapärimus ja ajakirjandus omavahel seotud ja teineteist mõjutanud – nii minevikus kui tänapäeval? Loengus käsitletakse omaaegse eesti usundilist pärimust (nõidus, kurat, varavedaja, kodukäija jt teemad) mitte kui arhailist minevikunähtust, vaid kui ühiskondlike valupunktide süstemaatilist käsitlust, mil on avalikus ruumis täita oluline roll. Loeng tugineb nii Eesti Rahvaluule Arhiivi kogudele kui Eesti ajakirjandusele.

Loengut täiendab TÜ folkloristika doktorandi, Eesti Kirjandusmuuseumi teaduri Reet Hiiemäe ettekanne globaalse ulatusega meediamõjulisest folkloorist. Juttu tuleb eksootiliste maadega, eriti Indiaga seostuvatest stereotüüpidest ja uskumustest. Ettekanne esitab Indias välitöödel käinud folkloristi vaate ja käsitleb iidse usundi ja uue meedia keerulisi suhteid Kirde-India pärimuskontekstis.

Loengut on võimalik vaadata UTTV kodulehelt.

Ülo Valk on Tartu Ülikooli eesti ja võrdleva rahvaluule professor alates 1995. aastast. Tema peamised uurimisteemad on eesti rahvausund ja mütoloogia, kirjakultuuri ja suulise traditsiooni suhted, folkloor sotsiaalses kontekstis, žanriteooria ja folkloristika ajalugu. Peale siinse rahvapärimuse on ta välitöödel uurinud ka India rahvausundit. Professor Valk on külalisprofessorina töötanud ka mainekas Berkeley’s California Ülikoolis ning on presidendi ja asepresidendina vedanud folkloristide juhtiva maailmaorganisatsiooni International Society for Folk Narrative Research’i tegevust.

Kuula: Ülo Valk tutvustab klassikaraadios loengut ja rahvaluule osakonda, intervjueerib Liina Vainumetsa.

Loengule saab registreeruda rahvusteaduste loengusarja kodulehel http://www.ut.ee/et/rahvusteaduste-loengusari, kus leidub ka terve loengusarja ajakava.

Tartu Ülikooli kui rahvusülikooli ülesanne on edendada eesti keele ja kultuuri säilimise ja arengu eesmärgil Eestit ja tema rahvast uurivaid teadusi ning eestikeelset haridust, samuti säilitada ülikooli omandis olevat rahvuslikku kultuuripärandit. 2012. aastal loodi Tartu Ülikooli juurde kümme rahvusteaduste professuuri, mille tegevuse kaudu sellega sihipäraselt tegeleda.

2013.–2014. aastal tutvustavad rahvusteaduste loengusarja raames oma professuuri olemust kõik Tartu Ülikooli rahvusteaduste professorid. Tartus toimuvad loengud Philosophicumi (Jakobi 2) ringauditooriumis, Tallinnas Eesti Rahvusraamatukogus. Loengutele järgneb ka aktiivne ühisosa - seminar, aruteluring, viktoriin, filmivaatamine või midagi muud põnevat. Loenguid modereerivad Vivian Bohl (Tartus) ja Kirsti Jõesalu (Tallinnas).