Foto:
Andres Tennus

Rahvusvaheline töötuba „The Same Event? Morphologies, Reflections, Disseminations“

15.-17. detsembril toimub Tartu Ülikooli kultuuriteaduste instituudis rahvusvaheline töötuba „The Same Event? Morphologies, Reflections, Disseminations“.

Erinevaid esitlusi ja arutelusid koondav töötuba toimub Greifswaldi, Tartu ja Trondheimi ülikooli ühise uurimisgrupi Baltic Peripeties. Narratives of Reformations, Revolutions and Catastrophes” raames. Töötoa peakõnelejateks on Roy Sommer (Wuppertal) ja Maria Tamboukou (London).

Korraldajad: Hella Liira, Artis Ostups, Martina Zagni, Krista Anna Zalāne.

Akadeemiline nõuandja: Prof. Marina Grishakova.

Kuidas kirjutada ajaloosündmustest? Sel valdkondadevahelisel konverentsil uuritakse kontseptuaalseid ja metodoloogilisi lähenemisviise ajaloosündmuste jutustamisele ja nende tõlgendamisele historiograafilisest, kirjanduslikust ja regionaalsest vaatenurgast. Narratoloogias on „sündmus" loo keskne element, mis toob kaasa muutuse. Sõltuvalt representatsioonirežiimist, erialakontekstist, meediumist ja semiootilistest kanalitest eri viisil ilmnev, identifitseeritav või edastav sündmuse narratiivne konstruktsioon ei määra seega ainult selle vastavaid faktilisi, tajutavaid, afektiivseid, moraalseid, ideoloogilisi jne omadusi, vaid annab sündmusele ka teatud agentsuse, kujundades meie arusaamu ajaloolistest osalejatest, tegevustest ja kogemustest. Samal ajal vormivad eri piirkondade erinevad ruumilised perspektiivid sündmusi ümber ja mitmekesistavad neid. Selles suhtes on Läänemere piirkond oma mitmekihiliste ajalooliste katkestuste ja pöördepunktidega eriti põnev piirkond ajaloosündmuste ja „sündmuslikkuse" keerukuse uurimiseks. Selle piirkonna mineviku komplekssus nõuab uusi viise sündmuste narratoloogia kirjutamiseks.

Üritusel osalemiseks palume ennast eelnevalt registreerida aadressil baltic-peripeties@uni-greifswald.de.


Täpsema ürituse ajakava leiad SIIT.

 

#teadus

12.detsembril peab külalisdoktorant Malay Bera loengu India muinasjuttudest

12. detsembril kell 16.15 peab Malay Bera loengu "Fairy Tales for the Queer Desi": New Paradigmas in South Asian Storytelling Traditions.
#teadus

6. detsembril peab doktorant Maria Mayerchyki loengu eesti ja võrdleva rahvaluule osakonnas

6. detsembril peab Philipp Schwartzi stipendiaat Maria Mayerchyk eesti ja võrdleva rahvaluule osakonnas loengu teemal "Intimacy Before Sexuality: Genealogy oof Prytula Custom".
#rahvusvaheline #teadus

Tartu Ülikooli audoktor Heinrich Deteringi avalik loeng

Kolmapäeval, 30. novembril 2022 peab kevadel Tartu Ülikooli audoktoriks nimetatud Heinrich Detering avaliku loengu teemal „Folksong as a Remedy: Samuel Taylor Coleridge in Göttingen“.