Autor:
Pixabay

Saame tuttavaks - etnoloogia osakonna erakorraline teadur meditsiiniantropoloogia erialal Piret Paal

Alates jaanuarist alustas kultuuriteaduste instituudi etnoloogia osakonnas erakorralise teadurina meditsiiniantropoloogia erialal Piret Paal. Saame temaga lähemalt tuttavaks.

 

Image
Piret Paal

Piret kirjutab enda kohta nii: 

Olen sündinud Põlva lähedal maal ning ühtlasi ka Põlvas lasteaias ja koolis käinud. Tartusse eesti filoloogiat tulin õppima 1995. aastal. Peale Tartu ülikooli olen olnud seotud Turu ja Helsingi ülikooliga. Viimases kaitsesin 2011. aastal ka oma filosoofia doktorikraadi kultuuriteaduste erialal.  

2010. aastast on minu teadustöö olnud seotud palliatiivse ravi arendamise, õpetamise ja korraldamisega. 2017. aastast olen tegutsenud Maailma Terviseorganisatsiooni tehnilise nõustajana. 2022. aastal sai minust Paracelsuse Meditsiinieraülikooli palliatiivse ravi professor ja instituudi juhataja. 2023. aastal valiti mind Euroopa Palliatiivse Ravi Liidu hariduskomisjoni esinaiseks ning kutsuti lahkesti üleilmse liikumise „Parim hool surevatele inimestele“ ( Home | Best Care for the Dying Person ) täitevkomiteesse. Alates 2023. aasta sügisest juhin ka Euroopa Liidu rahastatud COST Action projekti, mille eesmärk on palliatiivravi-alase hariduse kvaliteedikriteeriumite juurutamine ja rakendamine (Action CA22127 - COST).  

Kultuuriteadlasena huvitavad mind väga küsimused, et kas palliatiivse ravi filosoofia on universaalne ning kuidas ja kas ja mil määral mõjutavad kultuurilised tõekspidamised inimeste elulõpu otsuseid.  

Minu teine keskne uurimisteema on spirituaalsus kui inimese elule mõtet andev dimensioon. Olen spirituaalsuse tähendusest tervishoius eesti keeles kirjutanud Mäetagustes. Muu vastav teadusloome on inglise- ja saksakeelne. Minu arvates on hingelise abi olemasolu ja kättesaadavuse olulisus nii haiguste ennetamises, ravis- ja taastusravis, aga ka palliatiivses ravis väga alahinnatud.   

Oma tegemistest olen pikemalt rääkinud siin: 053: Dr. Piret Paal – palliatiivset ravi arendav teadlane inimlikkusest ehk kuidas hoolitseda kroonilisi haiguseid põdevate inimeste eest nende elu lõpus (globaalsedeestlased.org) 

Kuna juba aastaid olen endale lubanud, et kui välismaal saab veedetud rohkem kui pool eluaastatest, tulen koju tagasi. Mu lapsed on tulnud Eestisse kooli ja ennast täiendama ning mu abikaasa Prof. Jukka Krisp on Tartu Ülikooli külalisprofessor. Seepärast olen erakordselt tänulik kultuuriteaduste instituudile, et nad on andnud mulle võimaluse oma välismaalt kaasa võetud teemadega taas kodumaale naasta. Ma väga loodan, et saan hakkama. 

Minu vaba aeg on kõige paremini veedetud siis kui saan olla looduses, kas suusatades, rattaga sõites, vantsides, joostes, ujudes või seisulaual aerutades.   

Vladimir Sazonov

Vladimir Sazonov

Peeter Espak

Peeter Espak

Alevtina Solovyeva

Alevtina Solovyeva