Tartu Ülikooli audoktor Heinrich Deteringi avalik loeng

Kolmapäeval, 30. novembril peab mais Tartu Ülikooli audoktoriks kirjandusteaduse alal nimetatud Heinrich Detering avaliku loengu teemal „Folksong as a Remedy: Samuel Taylor Coleridge in Göttingen“.

1799. aasta veebruari alguses kolis Samuel Taylor Coleridge Harzi mägede lähedal asuva ülikoolilinna, Göttingeni, kitsasse kõrvaltänavasse. Mõni aasta enne seda oli ta kirjutanud müstilise luuletuse "Kubla Khan", mille tegevus toimub kujuteldavas kohas nimega Xanadu, ja mis on tänaseni üks populaarsemaid luuletusi inglise kirjandusloos. Ta oli depressioonis ja "halva tervisega". Tagantjärele meenutas Coleridge Göttingenis veedetud aega kui pea kõige õnnelikumat oma elus – ainukest, mida ta meenutas "puhta rahuloluga".

Otsides vastust küsimusele, milline imevahend oli teda depressioonist tervendanud, jäävad silma tema sel ajal kirjutatud luuletused. Toibudes oma esimestest katsetustest oopiumi ja sürrealistlike kujunditega, avastas ta ümberkaudsetes külades jalutades saksa rahvalaulude kauni lihtsuse ja tõlkis mõned neist oma emakeelde, inglise keelde. Nii, inspireerituna Herderi „rahvalaulu“ mõistest, oli Coleridge romantilise luule teerajaja – ja leidis, nagu ta ise ütles, poeetilist tervendust rahvalaulude värskendavas kaevuvees.

Oma ettekandes püüab Heinrich Detering rekonstrueerida seda sündmuste käiku, esitada mõned luulenäited ja ehk leida ühise teema saksa, inglise ja eesti "kõrg-" ja rahvakirjanduse uurimiseks.

Loeng algab kell 16.15 aadressil Jakobi 2–114.

Sel aastal Tartu Ülikooli audoktoriks valitud Heinrich Detering on Saksamaa tuntumaid kirjandusteadlasi ning tegev ka kirjanduskriitiku, tõlkija ja luuletajana. Audoktori kohta saab lähemalt lugeda Tartu Ülikooli kodulehelt.

#teadus

12.detsembril peab külalisdoktorant Malay Bera loengu India muinasjuttudest

12. detsembril kell 16.15 peab Malay Bera loengu "Fairy Tales for the Queer Desi": New Paradigmas in South Asian Storytelling Traditions.
#teadus

6. detsembril peab doktorant Maria Mayerchyki loengu eesti ja võrdleva rahvaluule osakonnas

6. detsembril peab Philipp Schwartzi stipendiaat Maria Mayerchyk eesti ja võrdleva rahvaluule osakonnas loengu teemal "Intimacy Before Sexuality: Genealogy oof Prytula Custom".
#koostöö #teadus
Peahoone lippudega_2022_Foto_Andres_Tennus

Rahvusvaheline töötuba „The Same Event? Morphologies, Reflections, Disseminations“