UNESCO õppetool liitus uudse rahvusvahelise projektiga

Tartu Ülikooli vaimse kultuuripärandi rakendusuuringute UNESCO õppetool osaleb rahvusvahelises projektis, mille eesmärk on suurendada teadlikkust elava pärandi rollist kogukondade kestliku arengu, heaolu ja elatusallikana.

„Creative and Living Cultural Heritage as a Resource for the Northern Dimension Region (LIVIND)“ (2021-2023) on esimene taoline koostööprojekt Põhjala-Balti regioonis, milles osalevad lisaks Soome, Rootsi, Norra, Taani, Islandi, Eesti, Läti, Leedu, Poola ja Venemaa kultuuripärandiga tegelevatele asutustele ja ühingutele ka Põhjamaade autonoomsete piirkondade ja saamide esindajad. Piiriülest suhtlust tihendav projekt lähtub UNESCO vaimse kultuuripärandi kaitse konventsiooni, Faro konventsiooni ja UNESCO Agenda 2030 kestliku arengu eesmärkidest ja põhimõtetest. Projekti juhib Soome keskne kultuuripärandi agentuur Museovirasto/Finnish Heritage Agency ja peamine rahastaja on Soome välisministeerium.

„Kultuurinähtuse pärandiks nimetamisele annab tõuke selle tähendus meie praeguses ühiskonnas, kuid veelgi olulisemaks pean arvestamist tulevikukujutlustega kestliku arengu kategooriatest lähtuvalt – üle aegade toiminud teadmistel ja oskustel võib olla edasiviiv roll ökoloogilise, majandusliku ja kultuurilise jätkusuutlikkuse tagamisel,“ märkis UNESCO õppetooli hoidja, kultuuriteaduste professor Kristin Kuutma.

Projekti üldkoordinaatori Leena Marsio sõnul peituvad traditsioonilistes teadmistes ja oskustes – elavas kultuuripärandis – tähised, mis aitavad toime tulla nii tänaste kui homsete väljakutsetega. Projekti raames toimuvates (virtuaalsetes) töötubades jagatakse kogemusi ja tutvustatakse ettevõtmisi, mis toetavad kogukondade toimetulekut ning heaolu kliimamuutuste, rände ja pandeemiakriisi ajastul. Pilootprojektide käigus otsitakse ja testitakse viise ja lahendusi, kuidas rakendada elavat pärandit kestliku arengu ressursina ühiskonna sotsiaalse sidususe ja kohaliku elu edendamisel. Lisaks praktilisele poolele on projekti kaasatud teadlasi koondav ja TÜ UNESCO õppetooli juhitav uurimisrühm, milles osalevad valdkonna spetsialistid Läti Kultuuriakadeemiast ning Peterburi Riiklikust Ülikoolist. Kogutud materjalid koos uurimisrühma analüüside ja ettepanekutega avaldatakse projekti veebilehel.

 

Projekti koduleht: www.aineetonkulttuuriperinto.fi/en/livind

Kontakt: Kristin Kuutma, kristin.kuutma@ut.ee

Ukraina lipp

Ülikooli Ukraina-teemaline teave

Eesti lipud peahoone ees

JÄRELVAATA: Eesti Vabariigi 106. aastapäeva kontsertaktus

Tartu Ülikooli personaliosakond on uuendanud võrdse kohtlemise temaatikat käsitlevat veebilehte.

Ülikooli võrdse kohtlemise uuendatud veebileht sisaldab nüüd ka selgitavaid videoid