Autor:
UNESCO õppetool

UNESCO õppetooli uus konsortsiumileping on jõustunud

CULTURALITY ehk "Kultuuripärandi loov rakendamine turismi ja kestlikkuse edendamisel eraldatud maapiirkondades" on projekt, mida rahastab Euroopa Horisont.

Projekti põhieesmärk on edendada loovalt kultuuriturismi, mis paikkonna võimekust, ressursse ja (ainelist, loomingulist, inimlikku) eripära arvesse võttes hoogustaks eraldatud maapiirkondade kestlikku arengut, seda eelkõige töökohtade loomise ja väljarände vähendamise kaudu. Selle saavutamiseks uuritakse kultuuripärandi potentsiaali, võttes arvesse nii käsitööga seotud materiaalset aspekti (tehnikad, materjalid, mustrid ja dekoratiivelemendid) kui ka vaimset tasandit (muusika, suuline pärimus ja kulinaarsed traditsioonid). Väljarände vähendamise ja kestliku arengu eesmärgiga sesoonivälise turismi toetamiseks uurime antud paikkonnaga seotud käsitöö valdkonda, sealjuures dokumenteerides ka tootmisprotsesse. Esmajoones peame me oluliseks teadvustada kogukonna vajadusi ning pöörame tähelepanu eri ühiskonnagruppide nagu naised, eakad ja noored kaasamisele.

Konsortsiumi partneriteks on nii ülikoolid kui ka kohalikud muuseumid ja käsitööorganisatsioonid. Projekti eestvedajaks on Oviedo Ülikool Hispaania põhjarannikult, osalejad esindavad Lõuna-, Kesk- ja ka Põhja-Euroopat. Vaimse kultuuripärandi rakendusuuringute UNESCO õppetoolile on toeks Viljandi Kultuuriakadeemia kolleegid ning kavandame meie juhitud tööpaketi raames tihedat koostööd Sloveenia etnoloogidega Ljubljanast. Oleme juba alustanud sidemete sõlmimist eri kogukonnakeskustega Eestis, kus korraldame kaasavaid aruteluringe kohaliku käsitöö ja turisminduse edendamiseks elatusallikana. Projekti aktiivne tegevus käivitub 2024. a kevadel.

Projektipartnerid on:

Image
Euroopa kaardil on märgitud projekti CULTURALITY partnerid
Projekti CULTURALITY partnerid (autor: UNESCO õppetool)

.

UNESCO õppetooli ribareklaam

Uus teadusartikkel antropoloogilisest lähenemisest üleilmsetele väljakutsetele

UNESCO õppetooli ribareklaam

Humanitaarteaduste aastakonverentsil vedas UNESCO õppetool eest pärandihumanitaaria paneeli

Koosolekul osalenud ülikooli ajaloolises raamatukogus.

UNESCO õppetooli uus Euroopa Horisondi projekt sai alguse näitusega