Marta Fernández Vilar

UNESCO õppetooli uus Euroopa Horisondi projekt sai alguse näitusega

8.-12. aprillil kogunes esimest korda CULTURALITY projekti konsortsium. Vaimse kultuuripärandi rakendusuuringute UNESCO õppetool töötab selles projektis koos Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemiaga.

Projekti avakoosolekut saatis näitus "Creators and Keepers: Women Weaving Europe", millele koostamisel osalesid kõik projektipartnerid. Eestit esindab Viljandi Kultuuriakadeemia vilistlase Monika Hindi töö (vt kataloogis lk 51).

Näitus annab ka hea ülevaate CULTURALITY projekti ideaalidest. See rõhutab käsitöö tähtsust eraldatud maapiirkondade arengu hoogustamisel, sest seal on sageli keeruline leida tööd ja stabiilne elanikkond on väike. Projekti eesmärk ongi suurendada nende piirkondade potentsiaali jätkusuutliku ja kohalikke kogukondi austava turismi sihtkohtadena.

Siarhiej Makarevich ja Eesti väljapanek näitusel

Siarhiej Makarevich koos Eesti väljapanekuga.

Näituse kataloogi kaanepilt

Näituse kataloog.

CULTURALITY tähendabki „Kultuuripärandi loov rakendamine turismi ja kestlikkuse edendamisel eraldatud maapiirkondades" (CULTUral heritage in RurAL remote areas for creative tourism and sustainabilITY).

Esimese projektikohtumise korraldas juhtpartner – Oviedo Ülikool Hispaanias. Kokku tulid kõik 13 partnerit 9 riigist. Tartu Ülikooli esindas nooremteadur Siarhiej Makarevich.

õppekäigul
õppekäigul

Avakohtumise ametlikku osa täiendasid õppekäigud, kus tutvuti kohaliku elava pärandiga.

Tartu Ülikool juhib nelja-aastases projektis tööpaketti "Fieldwork and Data Collection for Roadmap Development". Teeme alusuuringuid koostöös Sloveenia Teadus- ja Kunstiakadeemia teaduskeskuse ja teiste projektipartneritega. Keskendutakse eraldatud maapiirkondadele mitmel poole Euroopas, sealhulgas

• vaadeldakse käsitööd ja teisi elava kultuuripärandi elemente,
  • analüüsitakse tänapäevaseid lähenemisviise traditsioonilisele käsitööle, naiste rolli ning häid näiteid ringmajandusest.

Vaata ka vaimse kultuuripärandi rakendusuuringute UNESCO õppetooli kodulehte ja Facebooki lehte.

Euroopa kaardil on märgitud projekti CULTURALITY partnerid
Projekti CULTURALITY partnerid (autor: UNESCO õppetool)

Vilnius

Alanud on rahvusvahelise üliõpilaskonverentsi teeside esitamine