Autor:
Pixabay

Kirjandusteooria uurimisrühm teeb rahvusvahelist koostööd Belgia ja Poola ülikooliga

Professor Marina Grišakova juhendamisel tegutsev kirjandusteooria uurimisrühm alustab koostööd Belgia ja Poola ülikoolidega, et ümber mõtestada 20. sajandi "ebaõdusa" (uncanny) esteetilist kontseptsiooni. 

Ebaõdusat on traditsiooniliselt määratletud kui tuttava võõristust, mis võib olla kirjanduses ja kunstis nauditav, kuid tekitab reaalses elus ärevust. 21. sajandil on ebaõdus muutunud harjumuspärastumise vahendiks ning annab märku 20. sajandi kunstis domineerinud avangardi loogika allakäigust. 21. sajandi ebaõdus ei võõrista meid enam igapäevasest reaalsusest, vaid toodab uusi kujutluspilte, mis võimaldavad kiiresti muutuvat maailma mõtestada ning selle muutlikkust aktsepteerida. Projekt keskendub ebaõdusa kehastumuse kogemusele ning pidevalt uuenevatele vormidele (meditsiiniliselt muundatud kehad, tehnoloogiast mõjutatud kehad ning kehad, mis peavad muutuva ökoloogiaga kohanema). Kirjeldades "ebaõdusat kehastumust“ võrdlevas korpuses, Euroopa kirjanduses, filmis ja kunstiinstallatsioonides ning intervjueerides kunstiloojaid, kavatsevad nad uurida, kuidas spekulatiivne kujutlusvõime tänapäeva kultuuris ei peegelda ega võõranda reaalsust, vaid toodab seda.

Kirjandusteooria uurimisrühm teeb koostööd Leuveni Katoliikliku Ülikooli ja Krakówi Jagelloonide Ülikooli teadlastega CELSA projekti raames „Keha ja selle omailma harjumuspärastumine: ebaõdus kujuteldav kui tänapäeva ühiskonna väljakutsetega toime tulemise vahend.“ (“Re-Familiarizing the Body and Its Umwelt: Uncanny Imaginary as a Tool to Cope with Contemporary Societal Challenges (REFAM)“ (2023-25)).

Kirjandusteooria professor Marina Grishakova juhendamisel töötab instituudis uurimisrühm narratiiv, kultuur ja kognitsioon, kus mõeldakse kriitiliselt narratiivi kui vaimu ja kultuuri vahelise seose üle. Uurimisrühm on huvitatud keerukate narratiivide ja esteetiliste vormide uurimisest, mis ringlevad kaasaegses kultuuris. Uurimisrühma koduleht

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Merili Metsvahi Indoneesias

Merili Metsvahi: Indoneesias rahvajutukogumikku ette valmistamas

Badge "Enjoy a cup of LIVIND tea"

UNESCO õppetool kutsub LIVINDi teadusseminarile 17. detsembril