Autor:
Margit Siim

Professor Kristin Kuutma osales UNESCO rahvusvahelisel vaimse kultuuripärandi kaitse komitee istungil 

Kultuuriteaduste professor Kristin Kuutma, kes on tunnustatud vaimse kultuuripärandi valdkonna ekspert nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt, naasis äsja UNESCO valitsustevahelise vaimse kultuuripärandi kaitse komitee istungilt. 

Istungi ajal vedas Kuutma, kes juhatab Tartu Ülikoolis ka vaimse kultuuripärandi rakendusuuringute õppetooli, eest seminari “Learning with Living Heritage in and out of School”. Seminar sai teoks koostöös Eesti, Namiibia ja eSwatani UNESCO rahvuslike komisjonidega. Seal tutvustati kolme riigi koostööd elava pärandi ja hariduse valdkonnas, tõstes esile seoseid ÜRO kestliku arengu eesmärkidega. 

Näidetena kasutati UNESCO ühendkoolide projekti, mis keskendub loodusega seotud õuemängudele, ning hiljuti Eesti ja Namiibia koostöös läbi viidud häkatoni, kus Namiibia noored omandasid teadmisi vaimse kultuuripärandiga seotud tootearendusest, ettevõtlusest, ringmajandusest ja digitehnoloogiatest.

UNESCO korraldatud vaimse kultuuripärandi kaitse komitee istungitele tulevad kokku eksperdid üle maailma. Professor Kuutma oli Eesti delegatsiooni juhataja. Ta on esindanud Eestit neil kohtumistel juba kahe aastakümne vältel. Praegu osaletakse vaatlejana, kuid Eesti oli komitee liige 2006-2010. Ning järgmisel aastal kandideeritakse jälle.

UNESCO õppetoolid edendavad kõrgharidust ja teadustööd üleilmselt olulistel teemadel paljudes maailma ülikoolides. Tartu Ülikooli vaimse kultuuripärandi rakendusuuringute UNESCO õppetool on otseselt seotud UNESCO vaimse kultuuripärandi kaitse konventsiooni rakendamisega. Olulisel kohal on ÜRO kestliku arengu suunised, mille tähendust ja seoseid vaimse kultuuripärandiga tõsteti esile ka komitee istungi kõrvalüritusena korraldatud seminaril. 

Kristin Kuutma on UNESCO Eesti rahvusliku komisjoni nõukogu esimees ja kultuuriministeeriumi juures tegutseva vaimse kultuuripärandi nõukogu liige. Tema uurimistöö keskmes on pärandivaldkonna kultuuripoliitika (siia alla käib ka kõik UNESCO konventsiooniga seonduv) ning kultuuripärandi ja identiteedi seosed.

 

 

 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Rahvusvaheline turismipäeval ühiselt Eesti kaardi täitmine

ERASMUS MUNDUSe rahvusvahelisele magistrikavale saab kandideerida 24. jaanuarini

Tartu Ülikooli ja Eesti Rahva Muuseumi teadmussiirdedoktorantuuri raamlepingu allkirjastamine

Tartu Ülikool ja Eesti Rahva Muuseum tihendavad koostööd doktorantide õpetamisel