Eesti kirjanduse kaasprofessor Jaak Tomberg käis kultuurisaates „Plekktrumm” rääkimas ulmekirjandusest ja sellest kas või kuidas kirjanduse loodud utoopilised nägemused võivad anda suuna, mis aitaks ületada kaasaegse maailma ummikuid.
Seekordse vestluse keskmes on Stanisław Lemi ulmeromaan „Solaris”, mille põhjal jõuab peagi lavale ka Draamateatri uus lavastus.
Saadet saab järelvaadata siit
Jaak Tomberg on lõpetanud 2002. aastal Tartu Ülikooli eesti kirjanduse erialal ja kaitsnud 2009. aastal doktorikraadi tööga "Kirjanduse lepitav otstarve”. Ta töötas aastatel 2005–2013 Eesti Kirjandusmuuseumi Kultuuri- ja kirjandusteooria töörühma teadurina ning on alates 2014. aastast Tartu Ülikooli kirjandusteooria teadur.
Tema teoreetilisteks analüüsivaldkondadeks on utoopiakirjandus, teaduslik fantastika, realism ja kirjandusfilosoofia ning ta on kirjutanud kaks väitekirjadel põhinevat monograafiat: “Ekstrapolatiivne kirjutamine” (2004) ja “Kirjanduse lepitav otstarve” (2011). Lisaks teadustegevusele on ta kirjutanud hulgaliselt kirjanduskriitikat, toimetanud Eesti Kirjanduse Seltsi avangardsete esseede ajakirja VIHIK ning kirjutanud esseistikat ja näidendeid.