SIEF töötab välja vaimse kultuuripärandiga seotud suunised

Rahvusvaheline etnoloogide ja folkloristide ühendus SIEF (Société Internationale d’Ethnologie et de Folklore) on fookusesse võtnud vaimse kultuuripärandi teema. Koostamisel on dokument, kus sõnastatakse pidepunktid ja juhised, mille alusel edaspidi teemaga tegeleda. Selleks peeti 2019. aasta novembris ümarlauakohtumine, mille korraldajate seas oli ka Tartu Ülikooli vaimse kultuuripärandi rakendusuuringute UNESCO õppetooli hoidja Kristin Kuutma.

Vaimsest kultuuripärandist ja selle kaitsmisest räägitakse kogu maailmas üha enam. See kõik toimub väljal, mis on jätkuvalt ka etnoloogide ja folkloristide huviorbiidis, ning mõjutab seda märkimisväärselt. 4. novembril 2019 Marseilles peetud ümarlaual arutleti SIEFi seoste üle UNESCO ja vaimse kultuuripärandi kaitse konventsiooniga ning tõdeti, et teadlastel pole võimalik eirata UNESCO mõju oma uurimisvaldkonnale.

Räägiti sellest, kuidas toimub vaimse kultuuripärandi kaitse konventsiooni elluviimine ning millised on ühisosad etnoloogide ja folkloristide tööga. SIEFi liikmed, kes juba praegu puutuvad oma töös märkimisväärselt kokku vaimse kultuuripärandi temaatikaga, tutvustasid oma kogemusi.

Nii oli kõne all teadusliku analüüsi roll rahvusvahelises kultuuripoliitikas, sealhulgas SIEFi kui teadusliku organisatsiooni roll vaimse kultuuripärandi kaitse komitee nõustajaks akrediteeritud vabaühendusena. Samuti räägiti, mida tähendavad ja milliseid võimalusi loovad need muutused organisatsiooni liikmete jaoks üldisemalt. Näiteks on etnoloogi ja folkloristi taustaga inimestel head võimalused leida tööd konventsiooniga seotud ettevõtmistes, kus just selliste erialateadmistega spetsialiste vajatakse.

Koosolekul peetud arutelude põhjal töötatakse välja dokument, mille SIEFi juhatus esitab üldkogule 2021. aastal Helsingis peetaval SIEFi konverentsil. Eesmärk on sõnastada pidepunktid ja juhised, mille alusel edaspidi vaimse kultuuripärandi teemaga tegeleda.

Ümarlaua kutsus kokku SIEFi temaatiline töörühm „Cultural Heritage and Property”, mida juhivad kaks UNESCO õppetooli hoidjat: Kristin Kuutma Tartu Ülikoolist (vaimse kultuuripärandi rakendusuuringute UNESCO õppetool) ja Anita Vaivade Läti Kultuuriakadeemiast (UNESCO Chair on Intangible Cultural Heritage Policy and Law).

Arutelus osalesid SIEFi juhatuse liikmed, nimetatud töörühma esindajad ja SIEFi liikmed, kes on vaimse kultuuripärandi teemaga tihedalt kokku puutunud. Tartu Ülikooli esindas professor Kristin Kuutma kõrval UNESCO koostöö spetsialist Kristiina Porila.

Täpsem info: Kristiina Porila.