Autor:
Berta Jänes

Suurnäitus ERMis: "Kellele kuulub öö?

17. veebruarist 2024 kuni 24. veebruarini 2025 on Eesti Rahva Muuseumis üleval näitus "Kellele kuulub öö?". "Näitus vaatleb, kuidas on inimesed kogenud Eesti linnaööd minevikus ja avab praegusaegse öö mitmekülgseid tähendusi. Ööd ei ole eriti käsitletud käitumise kujundajana. Seetõttu on öist elu uuritud ja jäädvustatud vähe. Üheks põhjuseks on olnud ka pimedus, mis ei lase keskkonda tehniliselt hästi jäädvustada."

Näituse kuraator on kolmanda aasta etnoloogia doktorant Karin Leivategija, kelle sõnul keskendub näitus ööle, mis on omakorda jaotatud eri teemadeks. Näiteks tegi Rebeka Põldsam koos lingvistika doktorant Aet Kuusikuga näitusele kaks eksponaati: 
 

  • Lühimängufilm „Lillade õuduste öö“ (rež. Kadri Nikopensius, Rebeka Põldsam; stsenaristid K. Nikopensius, R. Põldsam, Aet Kuusik), mis põhineb homoseksuaalsete ja trans-inimeste kogukonna lugudel sõdadevahelises Eestis. Film on ajarännak tänapäeva kväävi ööelust saja aasta tagusesse aega ja tagasi tänapäeva, kus teemadeks on seadused, meditsiin, kallimaotsingud ja kõhedust tekitav homofoobia.
  • Näituse peatükk  „Seks kui töö“ (autorid R. Põldsam, A. Kuusik ja prof. Katrin Tiidenberg) käsitleb seksitööga seotud seaduseid, ajalugu, stereotüüpe, mida aitab mõtestada kunstnik Foxy Haze'i videoteos „Vastumeelne keha“ (2007), kus suhtest oma kehaga räägivad Tallinna seksitöötajad.

Terje Toomistu loomingust on võimalik näha eksponaati "Bling". Tegemist on ühe subkultuuri portreega, mille kaudu saab astuda muusikalisele rännakule ja lasta end üllatada ühiselt loodud ruumis. 

Siiski on näitusel veel palju põnevat varuks. Karini sõnul on esindatud Eesti linnaöö alates keskajast kuni käesoleva sajandi nullindateni. Ajas kulgevat narratiivi ja loojutustamise struktuuri hoiavad teemakäsitlused, nagu näiteks pidu, kogukond, vähemused, töö, linnaruum, tehnoloogia areng jne. 
Näituse jaoks on kogutud materjali muuseumidest, arhiividest, eraisikutelt, vanakraamipoodidest, sotsiaalmeediast, tuttavatelt ning isegi oksjoniportaalist osta.ee. 


Näituse infoga saab tutvuda siin.
Loe ka intervjuud näituse kuraator Karin Leivategijaga Müürilehest


 

 

Doktorantuur

Karjäärikonverents „Doktorikraadiga uutesse kõrgustesse!“

Näitus

Tartu Ülikooli muuseumi uuel välinäitusel saab lugeda Toomemäest inspireeritud luuletusi

UNESCO õppetooli ribareklaam

Humanitaarteaduste aastakonverentsil vedas UNESCO õppetool eest pärandihumanitaaria paneeli