UNESCO õppetooli esindaja vaimse kultuuripärandi kaitse komitee istungil

9.–14. detsembrini peeti Colombia pealinnas Bogotás UNESCO vaimse kultuuripärandi kaitse komitee istung ja kongress konventsiooniga liitunutele. Ühtekokku osalesid 134 riigi delegaadid. Eestit esindas Tartu Ülikooli kultuuriteaduste professor ja vaimse kultuuripärandi rakendusuuringute UNESCO õppetooli hoidja Kristin Kuutma.

Istungil arutati vaimse kultuuripärandi kaitset konflikti- ja katastroofiolukordades, vabaühenduste rolli konventsiooni rakendamises ning perioodilise aruandluse süsteemi uuendusi.

Esmakordselt arvati üks kultuurinähtus esindusnimekirjast välja. 2010. aastal esindusnimekirja kantud Aalsti karneval Belgiast otsustati nimekirjast eemaldada, kuna mõned pilkelises karnevalirongkäigus osalenud tegelased mõjusid rassistlikult ja juudivaenulikult ning UNESCOle laekus mitmeid sellekohaseid protestikirju. Vaimse kultuuripärandi määratluses sisaldub kogukondade, rühmade ja üksikisikute vastastikuse austuse nõue ja komitee leidis, et Aalsti karneval seda nõuet ei täida.

Professor Kuutma esines istungil sõnavõtuga, milles tõstis esile UNESCO õppetoolide ja akrediteeritud vabaühenduste potentsiaali komitee nõustajana ning vaimse kultuuripärandi kaitse konventsiooniga seotud teemade uurimisel.

Vaimse kultuuripärandi kaitse komiteesse kuuluvad 24 konventsiooniga liitunud riigi esindajad. Komitee korralised istungid toimuvad kord aastas ja seal käsitletakse kõik tähtsamaid konventsooni elluviimisega seotud küsimusi. Eesti oli komitee liige aastail 2006–2010.

Lisalugemist:

Kontakt: Kristiina Porila, UNESCO koostöö spetsialist